Statushouders & verplichte budgettraining

Antwoord van expert Hanneke Willemsen op de vraag in hoeverre statushouders met een bijstandsuitkering verplicht kunnen worden om een budgettraining te volgen.

Vraag

Kunnen statushouders worden verplicht een budgettraining te volgen op grond van artikel 55 van de Participatiewet?

Wilt u meer inzicht in de Participatiewet?

Raadpleeg Inzicht sociaal domein.

Antwoord

Het antwoord is: nee.  De gemeente kan een verplichting vanuit artikel 55 PW alleen  opleggen als het voldoen aan die verplichting leidt of kan leiden tot minder bijstandsverstrekking of tot beëindiging van de bijstand. Denk dan met name aan uitstroom naar werk. Een budgettraining zal voor statushouders in het algemeen niet leiden tot uitstroom uit de uitkering.
Het is wel mogelijk om op grond van artikel 55 PW aan iemand met schulden de verplichting op te leggen zich voor een saneringstraject te melden bij de schuldhulpverlening. Daarvoor moet aannemelijk zijn dat er sprake is van zodanige schulden dat daardoor de uitstroom, en dus de bijstandsonafhankelijkheid van betrokkene, wordt belemmerd.
Zie ECLI:NL:RBONE:2013:BZ5857.

Pagina delen op socials

Meer weten over dit onderwerp?

Hanneke Willemsen helpt je graag verder.

Nieuwsbrief Sociaal Domein

Binnen 5 minuten op de hoogte van de actuele ontwikkelingen in het sociaal domein? Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief. Met onder andere blogs van experts, interessante whitepapers en toelichting op wet- en regelgeving.

Anderen bekeken ook

Wet handhaving sociale zekerheid: nieuwe regels voor bestuurlijke boetes

Minder standaardsancties en meer ruimte voor passend handhaven. Met de Wet handhaving sociale zekerheid krijgen gemeenten meer ruimte om rekening te houden met de omstandigheden van de inwoner en de menselijke maat, oftewel om evenredig te handhaven.

“De opleiding Consulent Participatiewet geeft zekerheid in mijn werk”

Een klant gaf zijn inkomsten niet op en moest veel terugbetalen. Volgens de wet moet je als consulent dan een boete opleggen. “Maar deze man had al schulden. Dus kijken we wat hem écht verder helpt”, zegt Nada Temelkov. Door de opleiding Consulent Participatiewet kan ze zulke keuzes beter onderbouwen.

“Dan kijkt iedereen naar jou als jeugdconsulent – en nu?”

Jeugdconsulenten krijgen vaak te maken met complexe casuïstiek, ziet Annemarie (fictieve naam). Ze werkt bij een gemeente in de Achterhoek. “Dan kijkt iedereen naar jou: En nu?” Juist in die complexe gevallen heb je goede kennis nodig van wet- en regelgeving. Hoe pakt ze dit aan?