Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Sociaal raadsvrouw Zakia Alla over de Stimulansz kennisbank

Zakia Alla werkt als sociaal raadsvrouw voor De Sociale Basis, onderdeel van MEEVivenz. Ze houdt spreekuur in Dordrecht en Ridderkerk en helpt daar cliënten met juridische vragen. Ook is ze vraagbaak voor startende collega’s. En Zakia zelf? Zij vertrouwt op de Stimulansz kennisbank.

Gebruik het als Google

“Ik ga naar de kennisbank als ik het niet weet of als ik iets wil checken, als ik denk: hoe zat dat ook alweer? Laatst had ik bijvoorbeeld een vraag over de verzend- en ontvangsttheorie bij gemeenten. Een cliënt betwistte dat een besluit was aangekomen. Ik zoek dan in de Stimulansz kennisbank op hoe dat precies zit.”

Zakia doet het werk al 16 jaar met veel plezier. Ze heeft rechten gestudeerd en kon tijdens haar studie al aan de slag bij De Sociale Basis als bijbaantje. Na haar studie vroeg de manager: ‘wil je hier niet blijven?’ Dat deed ze, met het idee om na een paar jaar weer verder te gaan, maar ‘even knipperen met je ogen en je bent 10 jaar verder. Zo loopt dat soms in het leven’, verzucht Zakia met een lach waaruit blijkt dat ze dat helemaal prima vindt en het nog steeds naar haar zin heeft. Ze maakt vooral gebruik van de module Werk en participatie. Dit zijn de rechtsgebieden waar ze het meeste vragen over krijgen.

Ze maakt zelden gebruik van de helpdesk van de kennisbank. Zakia is een doorgewinterd raadsvrouw met veel ervaring, het meeste is haar wel bekend. Ze moedigt wel startende collega’s aan de helpdesk te raadplegen of de Stimulansz trainingen te volgen. Meestal kiezen ze daarbij voor een incompanytraining omdat het niveau en de materie dan op maat is afgestemd op De Sociale Basis waardoor het rendement groter is. Ze heeft net weer 2 collega’s ingewerkt, zo vertelt ze. “Tegen hen zei ik: ‘loop je ergens op vast, ga naar de Stimulansz kennisbank en begin daar te lezen. Daar vind je alles, van heel algemeen tot heel verdiepend. En je kunt ook direct doorlinken naar de jurisprudentie. Gebruik het als Google!”  

De Sociale Basis

AI en de menselijke maat

“Met de komst van AI en Chat GPT wordt alles anders. Dan is informatie helemaal overal te vinden”, zegt Zakia. Maar voegt ze daaraan toe: “niet alle informatie is betrouwbaar. Hoe belangrijk is dan een kennisbank, wetend dat je daar betrouwbare informatie vindt.” Ze heeft Chat GPT al even zelf uitgeprobeerd op de casuïstiek van cliënten en zag ook meteen dat verhalen van cliënten niet zomaar te ‘vangen’ zijn door een taalmodel, omdat het altijd net iets anders ligt, of omdat je net een stukje informatie mist dat ook heel belangrijk is. Dus haar conclusie is: “het is het net niet. Nog niet, want hoe het zich verder ontwikkelt moeten we natuurlijk afwachten.” Bang om haar baan te verliezen door AI is ze niet. In haar werk blijft toch het menselijk contact en de menselijke maat van doorslaggevend belang. “Ik hoor en zie dingen die relevant zijn voor mijn advies en de afwegingen die ik maak. En soms zijn 2 zaken vrijwel identiek op één significant detail na, waardoor de uitkomst heel anders kan zijn.”

Interesse in een proefabonnement voor de Kennisbank van Stimulansz?

Bent u werkzaam bij een gemeente, gemeentelijk samenwerkingsverband of andere organisatie binnen het sociaal domein? En bent u benieuwd naar onze Juridische Kennisbank Inzicht Sociaal Domein? Neem dan contact met ons op

Pagina delen op socials

Meer weten over dit onderwerp?

Cassandra Bosters helpt je graag verder.

Nieuwsbrief Sociaal Domein

Binnen 5 minuten op de hoogte van de actuele ontwikkelingen in het sociaal domein? Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief. Met onder andere blogs van experts, interessante whitepapers en toelichting op wet- en regelgeving.

Anderen bekeken ook

Participatiewet in balans? Dan moeten we écht omgekeerd gaan werken

De Arbeidsinspectie benoemde onlangs een kwetsbaar punt in de uitvoering van de Participatiewet. Gemeenten krijgen meer ruimte om maatwerk te leveren aan inwoners die een beroep doen op de bijstand. Een goede ontwikkeling, want menselijke maat, vertrouwen en eenvoud zijn de kern van de Participatiewet in balans. Maar diezelfde ruimte leidt volgens de inspectie ook tot een risico: ongelijke behandeling. De ene consulent benut de ruimte volop, de andere werkt liever volgens standaardregels. Het gevolg? Er zitten verschillen tussen gemeenten en tussen consulenten binnen één gemeente.

Gedragsverandering op de werkvloer

In aanloop naar de Participatiewet in Balans is één van de meest gestelde vragen: hoe krijgen we de uitgangspunten vertrouwen, eenvoud en menselijke maat nu van papier naar werkelijkheid? Uitdenken wat je wilt is niet zo moeilijk. Het realiseren is veel lastiger. Aan die vraag zitten heel veel aspecten en er zijn veel verschillende interventies denkbaar om medewerkers te helpen om de uitgangspunten in de dienstverlening terug te laten komen. Eén van de instrumenten is het gedragsveranderingswiel of behaviour change wheel (BCW). Wat is dat en wat kun je daar mee in de praktijk?

Gaat de Wmo ook op vakantie?

De Wmo 2015 heeft als doel inwoners te ondersteunen bij hun zelfredzaamheid en participatie, zodat zij zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Onder participatie wordt verstaan: deelnemen aan het maatschappelijk verkeer, inclusief sociale activiteiten, recreatie en vrijetijdsbesteding – en daarvoor moet iemand zich ook kunnen verplaatsen. Dit volgt niet alleen uit de Wmo zelf [1], maar ook uit de Memorie van toelichting op de Wmo en het VN-verdrag handicap [2]. Tegelijkertijd bepaalt de Wmo dat ondersteuning zoveel mogelijk in de eigen leefomgeving moet plaatsvinden. Volgt hier nu uit dat de gemeente Wmo-voorzieningen moet bieden om vakanties mogelijk te maken, of hoeft dat niet?