Wanneer herleeft de alimentatieplicht na verlening schuldregeling?

Bij de helpdesk van Stimulansz komen wekelijks veel vragen binnen van beleidsinhoudelijke of juridische aard. Deze week geeft expert Corinne Berhitu antwoord op de vraag wanneer de alimentatieplicht herleeft na verlening van de schuldregeling?

Vraag

Een klant van ons hoeft tijdens de schuldregeling geen alimentatie te betalen. De rechter heeft de alimentatieplicht op nihil gesteld. Na beëindiging van de schuldregeling is de klant weer alimentatieplichtig. Maar de schuldregeling loopt circa 4 maanden door omdat  door wisselende inkomsten een achterstand in de reservering is ontstaan. Bovendien werd de klant opnieuw vader, wat onder meer extra kosten en uitgeven met zich meebracht. Wat is voor de alimentatieplicht nu de officiële einddatum? Na 36 maanden, als de reservering volledig is voldaan of als wij de schuldregeling officieel beëindigen?

Wilt u meer inzicht in schuldhulp?

Raadpleeg Inzicht sociaal domein?  Heeft u nog geen toegang? Vraag een gratis proefabonnement aan.

Antwoord

In het rapport Alimentatienormen staat dat de alimentatie voor de duur van het schuldsaneringstraject op nihil kan worden gesteld of kan worden verlaagd. Er staat dus geen termijn in dit rapport. Maar mogelijk heeft de rechter in de beschikking over de alimentatie wel een termijn of datum genoemd. Als dat zo is, is de klant daaraan gebonden.
Staat er een datum genoemd in de beschikking, dan moet de klant vanaf die datum de alimentatie weer voldoen. Dan zal het langer duren voordat hij de achterstand in de afloscapaciteit heeft ingelopen.
Kijk ook naar de te betalen alimentatie nu de klant opnieuw vader is geworden. Dat speelt namelijk wel een rol. Voor de alimentatie wordt zijn draagkracht bepaald en verdeeld over de kinderen waarvoor hij alimentatieplichtig is. Er is nu een kind meer, dus dat heeft invloed op zijn draagkracht. Voor een aanpassing van de al bestaande alimentatieverplichting zal de man toch naar de rechter moeten.
Staat in het vonnis geen enkele bepaling dat de alimentatieplicht weer herleeft na een datum of wanneer de schulden zijn opgelost? Dan is het daarmee aan de ex-partner om op termijn opnieuw een aanvraag bij de rechter in te dienen om weer alimentatie van de klant te eisen.

Pagina delen op socials

Meer weten over dit onderwerp?

Ger Ramaekers helpt je graag verder.

Nieuwsbrief Sociaal Domein

Binnen 5 minuten op de hoogte van de actuele ontwikkelingen in het sociaal domein? Meld u aan voor onze gratis nieuwsbrief. Met onder andere blogs van experts, interessante whitepapers en toelichting op wet- en regelgeving.

Anderen bekeken ook

Omgekeerd werken: van systeem naar samenwerken

De wijzigingen in de Participatiewet, de Algemene wet bestuursrecht, handhaving en schuldhulp zijn méér dan wetswijzigingen. Het doel is het wijzigen van de manier waarop inwoners en overheid met elkaar omgaan. Het vraagt om een andere manier van samenwerken en samenleven, om ruimte voor iedereen om mee te doen en van toegevoegde waarde te zijn. Het vraagt dan ook om een andere manier van werken. Omgekeerd werken is een inmiddels beproefde methode, waarmee precies dit beoogde effect bereikt kan worden. Hoe ziet dat eruit in de praktijk?

Stimulansz werkt mee aan regiodagen Participatiewet in Balans

Om gemeenten te ondersteunen bij de invoering van de Participatiewet in Balans organiseren VNG, Divosa en Stimulansz, in samenwerking met Present media en Optimalistic, een reeks regiodagen. Tijdens deze bijeenkomsten gaan we samen in op de belangrijkste wijzigingen, de gevolgen voor de praktijk en de mogelijkheden om lokaal maatwerk vorm te geven.

Domingos de Brito: “Stevig fundament dankzij de opleiding consulent Inburgering”

Eind 2023 verruilde Domingos de Brito de commerciële sector voor het sociaal domein. Hij werkt als Consulent Werk & Inburgering bij de gemeente Pijnacker-Nootdorp. In deze functie vindt hij precies wat hij zocht: betekenisvol werk waarin hij mensen echt vooruit kan helpen. De opleiding consulent Inburgering van Stimulansz gaf hem het stevige fundament dat hij zocht. “Ik wil mijn werk écht goed doen. Dankzij de opleiding voel ik me nu superzeker.”