Nieuw jaar, nieuwe baan: Hoe het opschorten van je oordeel leidt tot betere besluiten in 2025

Gelukkig nieuw jaar! Ik heb uitgekeken naar het nieuwe jaar, want vanaf 1 januari 2025 ben ik directeur-bestuurder van Stimulansz. Hoe mooi is dat, om met 70 bevlogen mensen een bijdrage te mogen leveren aan het sociaal domein?

Mijn jaar kan nu al niet meer stuk. Een nieuw jaar én een nieuwe baan zijn mooie momenten voor goede voornemens. Voor 2025 is mijn goede voornemen om mijn oordeel wat vaker op te schorten.

Goed voornemen 2025: oordeel opschorten

Onze spanningsboog is kort en sociale media zorgen voor afstand. Dat maakt dat we geen tijd hebben voor genuanceerde verhalen, maar liever krachtige oneliners lezen en die op sociale media plaatsen. Omdat we de lezer niet zien, maken we ons ook niet al te druk over de impact van dat wat we schrijven op de individuele lezer of zelfs de samenleving als geheel. Dit zien we de afgelopen periode terug in heftige reacties op allerlei gebeurtenissen, die overigens stuk voor stuk ook enorme impact hebben gehad. Bijvoorbeeld vraagstukken rondom de kinderopvangtoeslag, de oorlog in het Midden-Oosten, de rellen in Amsterdam na de voetbalwedstrijd van Ajax – Maccabi Tel Aviv en de zorgen die mensen hebben over hun bestaanszekerheid. De manier waarop we hier als samenleving op reageren heeft allerlei oorzaken. Daarover is geschreven door grote denkers als Michael Sandel Yuval Noah Harari en Paul Verhaeghe*.

Wat levert een snel oordeel op?

Wat de oorzaken van deze heftigheid ook zijn, het effect is meestal niet wat we willen. Problemen worden namelijk niet opgelost door hard te roepen wie het heeft gedaan en wie het meest schuldig is. De samenleving wordt er ook niet leuker of beter op. Voor niemand.

Daarom is mijn goede voornemen om mijn oordeel op te schorten en altijd eerst de vraag te stellen: ‘wat is er aan de hand?’ Pas als je dat weet, kun je tot een oordeel komen dat hout snijdt. Dat lijkt eenvoudig, maar in de praktijk vinden we dat toch ingewikkeld.

De denkfouten die ons oordeel vertroebelen

Denkfouten maken dat we het lastig vinden om (1) de juiste informatie te vinden, (2) deze informatie goed op waarde te schatten en (3) op basis van die informatie het juiste besluit te nemen (of oordeel te vellen).

Het lijkt zelfs zo te werken dat het makkelijker is om een oordeel te hebben over iets waar je weinig van weet. Dan ben je zalig onwetend over de complexiteit en meervoudigheid van het vraagstuk. En zonder die complexiteit is een mening veel makkelijker (je reduceert het geheel tot ‘is het oké of is het niet oké?’).


Bovendien vinden we informatie die past bij onze overtuigingen geloofwaardiger dan andere informatie. Ook dat maakt het lastig om tot een goed oordeel te komen. Als we niet alert zijn op deze denkfouten, dan versterkt ons eigen denken onze bubbel van onwetendheid waar we in rondzweven.

Het belang van feiten en perspectieven voor duurzame oplossingen

Het is dus niet makkelijk om te achterhalen wat er aan de hand is. Maar door informatie te verzamelen over feiten en standpunten van verschillende betrokken partijen, zonder te oordelen, kunnen we de puzzel verder leggen. Door stil te staan bij de pijn die mensen ervaren en door gelijktijdig vooruit te kijken naar de lessen die geleerd kunnen worden, kunnen we werken aan oplossingen die echt werken.

Wie doet er mee?

Doe je mee? Door dit samen op te pakken kunnen we weer van ‘wij-zij’ naar ‘wij-samen’. Zo leren we meer en komen we verder. Ik wens je een fantastisch 2025, ik heb er alle vertrouwen in! Wat is jouw goede voornemen?

* Michael Sandel (‘Tirannie van verdienste’ en ‘Het onbehagen in de democratie’), en Yuval Noah Harari (Nexus) Paul Verhaeghe (Identiteit).

Pagina delen op socials

Meer weten over dit onderwerp?

Mr. Evelien Meester helpt je graag verder.

Nieuwsbrief Sociaal Domein

Binnen 5 minuten op de hoogte van de actuele ontwikkelingen in het sociaal domein? Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief. Met onder andere blogs van experts, interessante whitepapers en toelichting op wet- en regelgeving.

Anderen bekeken ook

Gedragsverandering op de werkvloer

In aanloop naar de Participatiewet in Balans is één van de meest gestelde vragen: hoe krijgen we de uitgangspunten vertrouwen, eenvoud en menselijke maat nu van papier naar werkelijkheid? Uitdenken wat je wilt is niet zo moeilijk. Het realiseren is veel lastiger. Aan die vraag zitten heel veel aspecten en er zijn veel verschillende interventies denkbaar om medewerkers te helpen om de uitgangspunten in de dienstverlening terug te laten komen. Eén van de instrumenten is het gedragsveranderingswiel of behaviour change wheel (BCW). Wat is dat en wat kun je daar mee in de praktijk?

Gaat de Wmo ook op vakantie?

De Wmo 2015 heeft als doel inwoners te ondersteunen bij hun zelfredzaamheid en participatie, zodat zij zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Onder participatie wordt verstaan: deelnemen aan het maatschappelijk verkeer, inclusief sociale activiteiten, recreatie en vrijetijdsbesteding – en daarvoor moet iemand zich ook kunnen verplaatsen. Dit volgt niet alleen uit de Wmo zelf [1], maar ook uit de Memorie van toelichting op de Wmo en het VN-verdrag handicap [2]. Tegelijkertijd bepaalt de Wmo dat ondersteuning zoveel mogelijk in de eigen leefomgeving moet plaatsvinden. Volgt hier nu uit dat de gemeente Wmo-voorzieningen moet bieden om vakanties mogelijk te maken, of hoeft dat niet?

Handreiking verzachten keteneffecten

Een nabetaling van uitkering of loon lijkt goed nieuws voor de cliënt. Maar in de praktijk kan het leiden tot financiële tegenvallers: toeslagen worden verlaagd of teruggevorderd, of er ontstaat een hoge belastingaanslag. Dit zogenoemde keteneffect zorgt vaak voor stress en onzekerheid.