Vraag:

Binnen de Participatiewet kan de gemeente gebruik maken van artikel 16 PW. Met dat artikel kan de gemeente altijd bijstand verstrekken, ook als er geen recht is. Waarom zouden we dan nog de omgekeerde toets gebruiken?

Wilt u meer inzicht in de Participatiewet?

Raadpleeg Inzicht sociaal domein. Heeft u nog geen toegang? Vraag een gratis proefabonnement aan.

Antwoord

De Participatiewet geeft voldoende mogelijkheden om maatwerk te leveren. Dat moet ook wel, want het is het laatste vangnet waar mensen aanspraak op kunnen maken om in de kosten voor levensonderhoud te voorzien. Het is niet wenselijk als maatwerk uitmondt in willekeur. Wanneer en hoe maatwerk geboden wordt, moet niet afhankelijk zijn van de klantmanager, maar van de situatie van klant en van de grondwaarden waar de gemeente voor staat. De omgekeerde toets helpt daarbij. Artikel 16 van de Participatiewet biedt overigens maar in een beperkt aantal gevallen de mogelijkheid om bijstand te geven als er eigenlijk geen recht op bestaat. Dit artikel geeft niet – zoals nog wel eens wordt gedacht – een ontsnappingsmogelijkheid voor alle lastige situaties.

Geselecteerd op basis van dit onderwerp

Deel deze pagina